Šestá nemoc a její léčba
Léčba šesté nemoci je pouze symptomatická. To znamená, že lékař léčí příznaky onemocnění. Při horečce se podávají antipyretika (léky proti horečce), při vysokých horečkách lze doporučit i zábal. Znamená to, že se na tělo přikládají kusy bavlněných látek (např. pleny nebo prostěradlo), které jsou namočeny v odražené (chladivé, ale ne ledové) vodě. Obklady je nutné měnit každých deset minut, po dobu asi dvou hodin. Někteří lékaři ve snaze předejít křečím předepisují diazepam. Na místní léčbu vyrážky se aplikuje tekutý pudr nebo antiseptické masti, které urychlují zasychání vyrážky, tlumí svědění a brání bakteriální infekci.
Šestá nemoc a její komplikace
U šesté nemoci se komplikace dostavují velmi málo a pouze ojediněle. Přesto se může vzácně objevit aseptická meningitida, encefalitida, hepatitida, nebo syndrom podobný infekční mononukleóze. Pro typicky vysokou horečku je šestá nemoc častou příčinou febrilních křečí.
Šestá nemoc a domácí léčba
Pokud má dítě horečku, je lépe je nechat v klidu na lůžku a podávat mu dostatek tekutin. Doporučuje se dítě s horečkou omývat vlažnou vodou (nikdy však ne studenou, nebo příliš horkou). Na snížení horečky lze podávat dítěti léky obsahující paracetamol (např. paralen), lépe je však se poradit s lékařem a poté dodržovat lékařské pokyny. Je-li to možné, mělo by se dítě izolovat od ostatních dětí v rodině, každopádně je nutné zabránit jeho styku s okolím, (nechodit s ním ven mezi ostatní děti), a to z důvodu zamezení šíření infekce.
Pokud má dítě teplotu vyšší než 39, nebo má febrilní křeče, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.